HES’e ikinci ‘hayır’ yanıtı

Ordu ili Altınordu İlçesi Hürriyet Mahallesi mevkiinde Turnasuyu Irmağı üzerinde yapılmak istenen HES için mahkeme ‘yürütmeyi durdurma’ kararı verdi.

Turnasuyu Irmağı üzerinde yapılmak istenen HES için verilen ÇED olumlu kararının iptali için 40 kişi davacı oldu. Ordu İdare Mahkemesi’nde görülen davayla ilgili değerlendirme yapan davacılardan olan Ordu Çevre Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Ertuğrul Gazi Gönül, yapılmak istenen HES’e daha önce de dava açıldığını ve mahkemenin şirketin aleyhine karar verdiğini belirtti. Gönül, “Şirket projesinde küçük değişiklik yaparak yeniden ÇED olumlu kararı aldı” dedi.

DERELERİMİZİ RAHAT BIRAKIN

ORÇEV Üyesi Gönül, “Şirket ısrarla Turnasuyu’na HES yapmak istiyor. Derelerimiz HES’lerle kapatıldı. Yeni projelerle dereler kurutulacak. Yapılan tahribatın zararlarını gelecekte göreceğiz. Derelerimizi rahat bıraksınlar. Dava bitene kadar herhangi bir çalışmanın yapılmaması için ‘yürütmeyi durdurma’ kararı verdi. Buna da seviniyoruz. Mahkemeler uzun zamandır ‘yürütmeyi durdurma’ kararı vermiyordu. Bilirkişi atıyorlardı, mahkeme sürüyordu. Mahkeme süresince de şirketler çalışabiliyordu. Bu nedenle ‘yürütmeyi durdurma’ kararına çok sevindik” diye konuştu.

KARAR GEREKÇESİ DE ÖNEMLİ

Gönül, Ordu İdare Mahkemesi’nin kararının gerekçesinin de önemli olduğunu belirterek, “Şirket tarafından proje faaliyetlerinin (inşaat vb.) devam ettirilmesi, çevresel ve ekonomik zararlara neden olacak, uygulanması halinde telafisi güç zararlar doğurabileceği açıktır” ifadelerinin yer aldığını söyledi.

N. Alper CABBAR 

Kaynak: hedefhalk.com, 14 Mart 2018