İndirim beklerken zam!

Kaynak: Çerkezkoybakıs, 29 Mart 2018 Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı Su ve Kanalizasyon İdaresi’nin (TESKİ) ön ödemeli su alımlarındaki fiyat uygulaması şaşırtıyor. Geçtiğimiz ay 5 lira 13 kuruşa suyun tonunu alan abone, bu ay ise 6 lira ödemek zorunda kaldı. Yani indirim bekleyen aboneler yine zam ile karşılaştı.

TESKİ ile ilgili vatandaşların şikâyetleri bitmek bilmiyor. Şebeke suyunun satış fiyatının pahalı olması nedeniyle sürekli eleştirilen TESKİ, suyun pahalı olduğunu kabul etmezken, rakamlar ise bunun tam tersini söylüyor. Geçtiğimiz ay 10 ton su için (tonu 5 lira 13 kuruş) 51 lira 34 kuruş ödeyen abone, geçtiğimiz 28 Mart tarihinde ise aynı daire için 5 ton su aldı. Abone, 5 ton su için ton başına 6 lira olmak üzere 3 lira 37 kuruş ödedi. Yani her ton için 87 kuruş daha fazla para ödedi.

TESKİ, daha öncede suyun pahalı olması ile ilgili yapılan haberlere, basın bülteni ile verdiği cevaplara, faturaya yansıtılan tutarların içinde KDV, atıksu bedeli, ilçe belediyelere aktarılan ücret gibi kalemlerden bahsetmişti.

Vatandaşlar, vergi gibi ödemelerin her şey için geçerli olduğunu belirterek, “Bir ekmek alırken fırıncı, benzin alırken istasyon görevlisi, otomobil alırken bayı ‘Biz bu ürünü şu fiyata satıyoruz. Ancak bunun şu kadarı vergi’ diyerek böyle bir bahanenin arkasına sığınmıyor. Ancak TESKİ sürekli diğer ödeme kalemlerinin arkasına sığınıyor.”dediler.