Ana Sayfa Öne çıkanlar

Öne çıkanlar

Öne çıkanlar

Dünya Su Günü’nde bu yılın teması “Su için Doğa”

Son derece yakıcı bir sorun olan su krizine karşı neoliberal olmayan bir çözüm mümkün. Yaşamımızın garantisi müştereklerimizi korumak için ekolojik, kolektif çözümlere ihtiyacımız var. Bu taleplerin hayata geçirilmesi çok zor değil ama öncelikle suyun bir ihtiyaç maddesi olduğunu savunan neoliebralizme, suyu metalaştıran kapitalist piyasa ilişkilerine karşı, tüm canlılar için suyun temel bir hak olduğunu savunmak gerekiyor.

21 milyonluk Pekin’in suyu tükeniyor

Geçtiğimiz az ay Güney Afrika’nın Cape Town şehrinin suyunun Nisan ayında biteceği ilan edilmişti. İnsanlık tarihinde ilk kez bir büyük kent susuz kalacağını ilan ederek olağanüstü tedbirlere başvuracağını açıklamıştı. Şimdi de Çin'in başkenti Pekin’den susuzluk haberleri geliyor.

Su Hakkı’nda bu hafta Hindistan, İran ve Türkiye’deki kuraklık haberlerini konuştuk

94.9 Açık Radyo'da her hafta Salı günleri saat 16:00'da yayınlanan Su Hakkı Programı'nda bu hafta Nuran Yüce ve Özdeş Özbay Hindistan, İran ve Türkiye'deki kuraklık haberlerini ve buna karşı yapılan eylemleri konuştu...

Hasankeyf’i Yaşatma Girişimi Basın Açıklaması: Ilısu Barajı Projesi İnsansızlaştırma ve Göçertme Projesidir!

Hasankeyf'i Yaşatma Girişimi 1 Mart tarihinde "Hasankeyf boşaltılmak isteniyor -Ilısu Barajı Projesi İnsansızlaştırma ve Göçertme Projesidir!" basın açıklaması yaptı. Dükkanları sular altında kalacak "Tarihi Hasankeyf Çarşısı" esnafı ile binlerce insan evlerini terk etmek zorunda kalacak. Ayrıca "Yeni Yerleşke" olarak ifade edilen yerde ne dükkanlar ne de evler  tamamlandı.

Su Hakkı’nda bu hafta “Suyun Ölüm Tarihi” belgeselini konuştuk

94.9 Açık Radyo'da her hafta Salı günleri saat 16:00'da yayınlanan Su Hakkı Programı'nda bu hafta Nuran Yüce, "Suyun Ölüm Tarihi" belgeselinin yönetmeni Ali Ergül ile belgeselin serüvenini, Dicle Nehri'ni ve Hasankeyf'i konuştu.

Su Hakkı’nda Eskişehir’de yapılmak istenen termik santrali konuştuk

94.9 Açık Radyo'da her hafta Salı günleri saat 16:00'da yayınlanan Su Hakkı Programı'nda bu hafta Nuran Yüce, Dr. Akif Aladağ ile birlikte Eskişehir'de yapılmak istenen termik santrali değerlendirdi.

İstanbul içme suyunun tükenmesi riskiyle karşı karşıya olan 11 kentten biri

Kaynak: BBC Türkçe Su Hakkı Kampanyası olarak 30 Ocak tarihinde Açık Radyo'daki programımızda bahsettiğimiz Cape Town'daki su krizi, bu hafta BBC'nin haberi ile tekrar gündeme...

Türkiye’de ocak ayı kuraklık uyarıları

Son 44 yılın en kurak döneminin yaşandığı Türkiye'de üniversitelerden, meslek odalarına kadar birçok kurum kuraklıkla ilgili açıklama yaptı. Ocak ayı içinde yapılan bu açıklamaların bir kısmını bir araya getirdik.

Su Hakkı’nda kış kuraklığını ve haftanın haberlerini konuştuk

Kış kuraklığı Türkiye'yi kavuruyor. Siirt, Sivas, Muş gibi Türkiye'nin muhtelif yerlerinde kuraklığa karşı kar duasına çıkıldı. Birçok ilde üniversiteler ve meslek örgütleri kuraklıkla ilgili açıklamalar yapıyor. Dünyanın Cape Town gibi başka yerlerinde ise kentlerin tamamen kuruması gibi olguya gün sayıyoruz. Açık Radyo'da her hafta Salı günleri saat 16:00'da yayınlanan Su Hakkı Programı'nda haftanın su haberlerini değerlendirdik.

Su Hakkı’nda Türkiye Denizleri Raporu’nu konuştuk

Açık Radyo'da her hafta Salı günleri saat 16:00'da yayınlanan Su Hakkı Programı'nda bu hafta Nuran Yüce ve Özdeş Özbay, TÜDAV Kurucu Başkanı Prof. Dr. Bayram Öztürk ile 8 Ocak'ta yayınlanan 2017 Türkiye Denizleri Raporu'nu ve denizler üzerindeki tehditleri ele aldı. Yetkililerden tüketicilere, özel şirketlerden kamu kuruluşlarına kadar tüm Türkiye’yi denizlerimizin korunması, kirliliğin önlenmesi için uyaran ve herkesi göreve çağıran Türk Deniz Araştırmaları Vakfı'nın raporuna bu bağlantıdan ulaşabilirsiniz.