Ana Sayfa Haberler

Haberler

Haberler

‘Hemşin’in ölüm fermanı HES’lerle mücadele edeceğiz’

Hemşin’e yapılmak istenilen HES projelerine karşı yerel mahkemenin verdiği kararın Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından bozulmasına halk tepki tepki gösterdi. Yerel mahkeme ‘ÇED olumlu’ kararını bozarak, projenin çevreye zarar vereceğini söylemişti. Bakanlık ise yerel mahkemenin bu kararının yürütmesini durdurdu.

Karaoluk’ta HES çalışmalarına tepki büyüyor

Ordu’nun Altınordu ilçesi Karaoluk Mahallesi’nde Çiseli Şelalesi ve Karaoluk Şelalesinin bulunduğu alanda yapılan Selimiye HES çalışmalarına tepki büyüyor. Karaoluk Mahallesi’nde yapılan Selimiye HES ile ilgili yapılan şikayet sonucu jandarma bölgeye gelerek inceleme yaptı ve tutanak tuttu.

Cengiz Holding Artvin’i yok ediyor!

Kaynak: Birgün, Dilan Şahinbaş Artvin’de Murgul Siyanüre Hayır Platformu’nun, Cengiz Holding bünyesindeki Murgul Eti Bakır İşletmelerindeki atık havuzundan sızıntı meydana geldiğini açıklamasının ardından, Yeşil Artvin...

Mardin’de kuraklık çiftçiyi endişelendiriyor

Senelik 1 milyon dolarlık un ihracatıyla 3 senedir zirvede olan Mardin Ovası kuraklıkla boğuşuyor. Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü verilerine göre; Mardin'de 321 bin 616 hektar ekili alanda buğday, arpa, mısır, kırmızı mercimek, pamuk ve nohut ekimi yapılıyor. Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Ali Elçin, mart ayının ekinlerin gelişim dönemi olduğunu vurgulayarak önümüzdeki günlerde de yağış olmazsa susuz tarım alanlarındaki ekinlerin kuruyacağını belirtti.

Büyük Menderes’de zehir akıyor

Ege Bölgesinin en büyük nehri olan Büyük Menderes’in son günlerde başı kirlilik ile dertte. Nehrin Sarayköy sınırları içinde kalan bölgede kirlilik hat safhaya çıkarken çevrede toplu balık ölümleri görülmeye başladı.

İndirim beklerken zam!

Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı Su ve Kanalizasyon İdaresi’nin (TESKİ) ön ödemeli su alımlarındaki fiyat uygulaması şaşırtıyor. Geçtiğimiz ay 5 lira 13 kuruşa suyun tonunu alan abone, bu ay ise 6 lira ödemek zorunda kaldı. Yani indirim bekleyen aboneler yine zam ile karşılaştı.

Karadeniz’de deniz suyu sıcaklığında rekor beklentisi

Özellikle Karadeniz Bölgesi’nde yağışların az olması ve kışın mevsim normallerinin oldukça üzerinde seyretmesi nedeniyle deniz suyu sıcaklığı da normal seviyenin üzerinde seyretti. Kışın 7-8 derece olması gereken deniz suyu sıcaklığı Samsun’da 11 derecelere kadar çıktı. Uzmanlara göre Haziran ayı itibariyle su sıcaklığının 20 dereceye çıkması bekleniyor.

‘Yüzleri var, kızarmıyor Vicdanları sızlamıyor!’

Rize’nin Senoz Vadisi’nde daha önce HES’lere karşı açtığı 14 davayı kazanan yöre halkı, vadide yeniden projelendirilen Kayalar HES projesine tepki gösterdi. Vadi çevresindeki 12 köyün muhtarı, projenin yapılacağı alanda toplanıp basın açıklaması yaptı.

Silifke Ovası’nı tuzlu su vurdu

Yazın suların azalmasına bağlı olarak deniz suyunun dere yatağına dolduğunu söyleyen mahalle sakinleri, tuzlu suyun tarım arazilerine kadar ulaştığını, Göksu deltasındaki ekili alanlarda toprağı verimsiz hale getirdiğini söylediler.

En büyük sorun susuzluk

Bu yıl üreticiler susuzluk sorunuyla mücadele etti. Yağış az olduğu için Malatya'nın çoğu bölgesinde üreticiler sebze yerine kayısıya su vermek zorunda kaldı. Bu bazı sebzelerin üretiminin azalmasına fiyatlarda artışa yol açabilir.