Ana Sayfa Haberler

Haberler

Haberler

Trabzon Balkodu Deresi Kurudu

Karadeniz bölgesinde yapılan HES projelerinin doğa üzerindeki olumsuz etkileri uzun bir süredir eleştiri konusu. Son olarak Trabzon Çaykara’da üzerinde hidroelektrik santral-HES kurulan Balkodu Deresi’nin tamamen kuruması yerel halkın kaygılarının ne kadar doğru olduğunu gösterdi.

Ambalajlı su zamlanıyor

Bu yılın başından beri gıda enflasyonunun %20’lere vardığı açıklanmışken şimdi de ambalajlı sulara zamlar gelmeye başladı.  Üstelik bu zamları sadece şirketler yapmıyor. Birer kamu kurumu olan belediyeler de zam yapma furyasına katıldılar. Kocaeli’nin Derince Belediyesi işletmecisi olduğu Çenesuyu’na önce Ocak ayında yüzde 20, şimdi ise yüzde 25 zam yaptı. Böylece bu belediyenin 7 ay içinde ambalajlı içme suyuna yaptığı zam yüzde 45 oldu. Belediyenin zam yapma gerekçesi doların ve plastik maliyetinin artışı. Ama uzun bayram tatili döneminde başka fırsatçılıklara da şahit olduk.

Baraj yapımı için acele kamulaştırma kararı

Türkiye'nin çeşitli illerinde planlanan enerji projeleri için yapılan acele kamulaştırmalar devam ediyor. Geçmiş yıllarda yapılan bu tür kamulaştırmalar büyük tepkilerle karşılanmıştı, çünkü Bakanlar Kurulu veya Cumhurbaşkanı kararıyla yapılan bu düzenlemeler önemli ölçüde denetim dışı. Son olarak bir dizi taşınmazın acele kamulaştırılmasına karar verildi vekonuya ilişkin Cumhurbaşkanı acele kamulaştırma kararları Resmi Gazete'de yayımlandı.

Suyun bittiği yerdeyiz

Türkiye’nin su varlıkları, özellikle de tatlı su kaynakları tek tek yok oluyor. Türkiye, halihazırda ‘su azlığı’ ya da ‘su sıkıntısı’ içinde olan ülkelerden. 2040’a doğru ise nüfus artışıyla ‘su fakiri’ ülke konumuna gerilemesi öngörülüyor. TEMA’nın Türkiye Su Varlıklarına Yönelik Tehditler Haritası ağustosta güncellendi.

Krizin faturası

Hükümetin açıkladığı 100 günlük icraat programı aslında kurların yükselmesi öncesinde açıklanmıştı ama krizin geleceği beklentisi herkeste olduğu gibi hükümette de vardı. Hükümetin, paketi bu krize yönelik hazırladığını söylemek yanlış olmaz. Ayrıca hükümet hala paketin arkasında olduğunu söylüyor.

1999’dan 2016’ya ne değişti?

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın yayınladığı raporda yıllar içinde öncelikli çevre sorunlarının nasıl ilerlediğine ilişkin verilere yer verilmiş. Bu yazıda bu değişimi ele alacağız.

Havzalardaki kirlenmenin nedenleri

Havza bazında su kirliliğinin birinci öncelikli sorun olduğu iller ve kirlenmenin nedenleri Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın hazırladığı Raporda detaylı bir biçimde ele alınıyor.

Manisa Çaldağı’da ekolojik yıkıma mahkemeden onay çıktı!

Geçtiğimiz hafta Açık Radyo’daki Su Müştereği programımızda Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na ait Türkiye Çevre Sorunları ve Öncelikleri Değerlendirme Raporu’nu ele almıştık. 2016 yılı verileri...

Havza bazında su kirliliği

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın yayınladığı raporda yer alan ve aşağıda görebileceğiniz “Havza Bazında Su Kirliliğinin Birinci Öncelikli Sorun Olduğu İllerde Kirlenmenin Başlıca Nedenleri” tablosu...

Evsel atıklar yeraltı sularını tehdit ediyor

 “İl Sınırlarında Bulunan Yeraltı Sularının Kirlenmeye ve Bozulmaya Karşı Korunması Hakkında Yönetmelik Çerçevesinde Kalite Sınıfları ve Muhtemel Kirlenme Nedenleri”nin yer aldığı bir tablo yayınlandı.