Ana Sayfa Etiketler ÇED

Etiket: ÇED

Şirketlere af ve rant, doğaya yıkım maddeleri meclisten geçiyor!

Doğa yıkım kanunları meclisten geçiyor.

Amasra’da İçme Suyunun Ortasına Kömür Hazırlama Tesisi

Amasra’da “Hema Termik Santrali”nin bir parçası olan kömür hazırlama tesisi yüz bine yakın insanın günlük içme suyunu ücretsiz olarak karşıladığı kaynak olan kavşak suyunun ortasına yapılmak isteniyor.

Alara Vadisi’ndeki HES durduruldu

Alara Vadisi'ndeki HES durduruldu.

Melen Çayı Kenarında Kurulan Katı Atık Tesisi Çed Kararıyla İptal Edildi

Düzce'de, İstanbul'un su kaynakları arasında bulunan Melen Çayı kenarında kurulan Düzce İli Belediyeleri Katı Atık Bertaraf Tesisi'nin Çevresel Etki Değerlendirme (ÇED) olumlu kararını mahkeme iptal etti.

Çenger Deresi’ne HES’e izin

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Antalya’nın 3 ilçesinden geçen 33 kilometrelik Karpuzçay (Çenger Deresi) üzerine 3 adet HES kurulmasıyla ilgili ‘ÇED uygundur’ raporu verdi.

Bu kadarına HES denir!

Değirmenözü halkı, köylerine yapılması planlanan HES projesini durdurmak için bir imza kampanyası başlattı.

Eymir Gölü’nde “diplomatik otele” geçit verilmedi

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Eymir Gölü’ne 150 metre mesafe uzaklıktaki alana “diplomatik otel” yapılmasına izin vermedi.

Stockholm’den İstanbul’a: Ambalajlı İçme Sularına ilişkin Kısa Bir Değerlendirme

Su Hakkı Kampanyası aktivisti Ezgi Ercan Stockholm’den İstanbul’a ambalajlı su sektörünü değerlendiriyor. Ercan, musluk suyunun neden tercih edilmesi gerektiğini anlatıyor.

“Ergene Derin Deniz Deşarjı ve Marmara Denizi Ortak İnceleme Raporu” yayınlandı

Türkiye Barolar Birliği tarafından yayınlanan “Ergene Derin Deniz Deşarjı ve Marmara Denizi Ortak İnceleme Raporu” çarpıcı bulgular içeriyor. Bölgede önemli kirlilik kaynakları arasında başı çeken Ergene nehrindeki kirliliğinin yarattığı etkileri inceleyen çalışma, Ergene havzasında yoğun sanayi faaliyetlerinden kaynaklı bir kirliliğin tartışmasız olarak mevcut olduğuna ve önümüzdeki yıllarda artan debi ile ciddi boyutta kirlilik yükünün yaşanacağına dikkat çekiyor.

ÇEVRE MÜHENDİSLERİ ODASI’NDAN “ÇED YÖNETMELİĞİ”NE TEPKİ

Akarsu havzaları arasında su aktarımında 100 milyon m3 altı ÇED’den muaf. HES projelerine dolaylı muafiyet sağlanıyor. Farklı akarsuların yatağını değiştirerek yapılan HES projelerinde önceden 300 bin m3/yıl olan sınır 100 milyon m3/yıla çıkartıldı. Seramik üreten tesislerde ÇED uygulama sınırı 100 bin tondan 300 bin tona çıkartılıyor.