Ana Sayfa Etiketler Hasankeyf

Etiket: Hasankeyf

28 Nisan’da Hasankeyf ve Sur için yirmi ülkede eylemler yapılacak

Hasankeyf’in ve Sur'un herkese ait ortak bir miras olduğunu vurgulayan Hasankeyf’i Yaşatma Girişimi, yapılacak eylemlere katılım çağrısında bulundu. Hasankeyf’i Yaşatma Girişimi, “28 Nisan Hasankeyf ve...

Su Hakkı’nda bu hafta “Suyun Ölüm Tarihi” belgeselini konuştuk

94.9 Açık Radyo'da her hafta Salı günleri saat 16:00'da yayınlanan Su Hakkı Programı'nda bu hafta Nuran Yüce, "Suyun Ölüm Tarihi" belgeselinin yönetmeni Ali Ergül ile belgeselin serüvenini, Dicle Nehri'ni ve Hasankeyf'i konuştu.

Hasankeyf’teki eserlerin taşınmasına karşı imza kampanyası

Mezopotamya Ekoloji Hareketi (MEH) tarafından 23 Eylül’deki 2. Dünya Hasankeyf Eylem Günü vesilesiyle uluslararası bir imza kampanyası başlatıldı. Hasankeyf’i sular altında bırakılması ve tarihi eserlerin yok olmaları pahasına yerlerinden taşınmasında sorumluluk üstlenen Er-Bu İnşaat ile Hollandalı Bresser Eurasia şirketinden projeden çekilmeleri isteniyor.

Su Hakkı’nda Dünya Hasankeyf Günü vesilesiyle Hasankeyf’i ve Ilısu Barajı projesini...

Akgün İlhan ve Nuran Yüce'nin hazırlayıp sunduğu Su Hakkı'nda Dünya Hasankeyf Günü vesilesiyle Hasankeyf'te ve Ilısu Barajı inşasında yaşanan gelişmeler ele alındı.

Gelin Hasankeyf’e, herkes gelsin Hasankeyf’e!

Mezopotamya Ekoloji Hareketi ve Hasankeyf Yaşatma Girişimi tarafından 23 Eylül'de Hasankeyf'i yıkımdan kurtarmak için bir eylem çağrısı yapıldı.

Ilısu Barajı ile Hasankeyf’in %80’i sular altında kalacak

Ilısu Barajı'nda su tutulmaya başlandıktan sonra Hasankeyf ilçesinin yüzde 80'inin sular altında kalacağı görülüyor.

Su Hakkı’nda Cerattepe’den Hasankeyf’e Türkiye’nin su varlıklarının halini konuştuk

Akgün İlhan ve Nuran Yüce'nin hazırlayıp sunduğu Su Hakkı'nda Cerattepe'deki madenciliği, Hasankeyf'teki baraj için patlatılan kayaları ve betonla doldurulan mağaraları, su varlıklarımızı kirleten ve yok eden faaliyetleri ele aldık.

Bresser şirketi merkezinde protest edildi: Hasankeyf’teki eserlerin taşınmasından geri çekil!

Bugün çok sayıda Kürdistan, Türkiye, Irak, İran ve Avrupalı sivil toplum kuruluşu Hollanda’lı şirket Bresser Rotterdam’a yakın bulunan merkezinin önünde, Hasankeyf’te çok sayıda eserin taşınmasında yer aldığından dolayı protesto etti.

‘Hasankeyf’teki eserlerin taşınması tarih katliamıdır’

Tarihi eserlerin sağlıklı taşınmasının mümkün olmadığını belirten Ayboğa, tarihi mirasları taşımanın kendi başına tarih katliamı olduğunu söyledi. Devletin tarihi mirasa yaklaşımında dini ayrımcılık yaptığına dikkat çeken Ayboğa, Ilısu Baraj projesinin engellenebileceğine vurgu yaptı.

Hasankeyf ve Dicle Vadisi Sempozyumu Sonuç Bildirgesi

En az 12 bin yıllık sürekliliği olan, doğa, kültür ve insanın bütünleştiği, dünyada eşi benzeri olmayan bir kültürel miras olan Hasankeyf ve onu barındıran Dicle Vadisi, ömrü ancak 30-40 yıl olabilecek Ilısu Baraj ve Hidroelektrik Santrali Projesi’ne feda edilmek isteniyor. Ekolojik, sosyal, kültürel ve ekonomik açıdan büyük kayıplar ve yıkım getireceği halde inşaatı devam eden Ilısu Baraj Projesi’ne karşı uzun yıllardır yürütülen mücadeleye yeniden ivme kazandırmak amacıyla 7 ve 8 Mayıs günlerinde bilim insanları, uzmanlar, ekoloji aktivistleri ve yerel halkı temsil eden 23 konuşmacının katılımıyla Batman’da ve Hasankeyf’te dört farklı oturumda 13 sunumun yapıldığı bir sempozyum düzenledik. Sempozyum süresince yapılan konuşma, sunum ve tartışmalar sonucunda hazırlanan bildiri metnini kamuoyunun bilgisine sunuyoruz.