Ana Sayfa Etiketler HES

Etiket: HES

Danıştay Munzur’da kamulaştırma kararını durdurdu

Tunceli'de Konaktepe Barajı ve HES I ve HES II projesi için alınan 'Acele kamulaştırma kararı' Danıştay tarafından durduruldu. Danıştay 6. Dairesi, Dersim’de planlanan baraj projelerinden...

28 Nisan’da Hasankeyf ve Sur için yirmi ülkede eylemler yapılacak

Hasankeyf’in ve Sur'un herkese ait ortak bir miras olduğunu vurgulayan Hasankeyf’i Yaşatma Girişimi, yapılacak eylemlere katılım çağrısında bulundu. Hasankeyf’i Yaşatma Girişimi, “28 Nisan Hasankeyf ve...

‘Hemşin’in ölüm fermanı HES’lerle mücadele edeceğiz’

Hemşin’e yapılmak istenilen HES projelerine karşı yerel mahkemenin verdiği kararın Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından bozulmasına halk tepki tepki gösterdi. Yerel mahkeme ‘ÇED olumlu’ kararını bozarak, projenin çevreye zarar vereceğini söylemişti. Bakanlık ise yerel mahkemenin bu kararının yürütmesini durdurdu.

Karaoluk’ta HES çalışmalarına tepki büyüyor

Ordu’nun Altınordu ilçesi Karaoluk Mahallesi’nde Çiseli Şelalesi ve Karaoluk Şelalesinin bulunduğu alanda yapılan Selimiye HES çalışmalarına tepki büyüyor. Karaoluk Mahallesi’nde yapılan Selimiye HES ile ilgili yapılan şikayet sonucu jandarma bölgeye gelerek inceleme yaptı ve tutanak tuttu.

HES’e ikinci ‘hayır’ yanıtı

Turnasuyu Irmağı üzerinde yapılmak istenen HES için verilen ÇED olumlu kararının iptali için 40 kişi davacı oldu. Ordu İdare Mahkemesi'nde görülen davayla ilgili değerlendirme yapan davacılardan olan Ordu Çevre Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Ertuğrul Gazi Gönül, yapılmak istenen HES'e daha önce de dava açıldığını ve mahkemenin şirketin aleyhine karar verdiğini belirtti. Gönül, "Şirket projesinde küçük değişiklik yaparak yeniden ÇED olumlu kararı aldı" dedi.

Su Hakkı’nda bu hafta “Suyun Ölüm Tarihi” belgeselini konuştuk

94.9 Açık Radyo'da her hafta Salı günleri saat 16:00'da yayınlanan Su Hakkı Programı'nda bu hafta Nuran Yüce, "Suyun Ölüm Tarihi" belgeselinin yönetmeni Ali Ergül ile belgeselin serüvenini, Dicle Nehri'ni ve Hasankeyf'i konuştu.

Kamboçya’da HES taştı, köyleri sel bastı

Kamboçya'da aşırı yağışlara bağlı olarak bir hidroelektrik santralinin taşması sonucu meydana gelen sellerde birçok köy sular altında kaldı.

Dersim’in ekosistemini bozacak karar: Mezarlıklar dahi kamulaştırıldı

Munzur Vadisi Milli Parkı’nda yapılmak istenen Konaktepe Barajı ile iki HES projesine ön lisans izni alınması üzerine Ovacık’da 81 bin 40 metrekarelik alan özelleştirme kapsamına alınarak satışa çıkarıldı.

Su Hakkı’nda yasaların arkasından dolanan HES projelerini konuştuk.

Akgün İlhan ve Nuran Yüce'nin hazırlayıp sunduğu Su Hakkı'na konuk olan Çevre ve Ekoloji Hareketi Avukatları'ndan Alp Tekin Ocak, HES'lere karşı açılan davaları ve şirketlerin yasaların arkasından nasıl dolandığını anlattı.

Trabzon Çaykara’da HES patladı

Balkondu Deresi`ndeki HES tünelleri patladı. Çevredeki tarlaları su bastı.