Ana Sayfa Etiketler Iklim değişikliği

Etiket: iklim değişikliği

Karadeniz’de deniz suyu sıcaklığında rekor beklentisi

Özellikle Karadeniz Bölgesi’nde yağışların az olması ve kışın mevsim normallerinin oldukça üzerinde seyretmesi nedeniyle deniz suyu sıcaklığı da normal seviyenin üzerinde seyretti. Kışın 7-8 derece olması gereken deniz suyu sıcaklığı Samsun’da 11 derecelere kadar çıktı. Uzmanlara göre Haziran ayı itibariyle su sıcaklığının 20 dereceye çıkması bekleniyor.

‘Denizler zorlu bir sınavla karşı karşıya’

TÜDAV 20. yıl raporu:'Türkiye denizleri de bütün dünya deniz ve okyanusları gibi kirlenme, iklim değişikliği, yabancı türler, aşırı ve yasa dışı balıkçılık konularında zorlu bir sınavla karşı karşıya' - 'Aşırı ve bilinçsiz avcılığın yanı sıra çevresel felaketler nedeniyle balık stokları devamlı azalmaktadır. Hatta birçok tür yok olma tehlikesi altında.'

“En tehlikelisi kış kuraklığı”

İklim değişikliği ve meteorolojik olaylar konusunda ülkemizin en yetkin isimlerinden İTÜ Meteoroloji Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi, Prof. Dr. Mikdat Kadıoğlu, Avrupa Orta Vadeli Hava Tahminleri Merkezi’nin (ECMWF) Türkiye için Ocak 2018 mevsimsel yağış takvimi haritasını paylaştı, kış kuraklığı yaşandığı uyarısında bulundu.

Çin’in Anhui eyaletinde 2,5 milyon kişi afetzede

Çin’in doğusundaki Anhui eyaletinde yıl başından bu yana meydana gelen doğal afetlerden yaklaşık 2,5 milyon kişinin etkilendiği bildirildi.

İklim değişikliği suyun kalitesini de etkiliyor

Denizlerde artan azot miktarı alglerin artışına ve oksijenin azalmasına yol açıyor.

Dünyada su: 18 Temmuz 2017

Dünyadan suya dair haberler.

Dünyada su: 13 Haziran 2017

Dünyadan suya dair haberler.

İskenderun Körfezi’nde denizanası hareketliliği

İskenderun Körfezinde normalde Haziran ayından itibaren görülmesi gereken denizanaları, bu yıl Mart ayı sonlarına doğru koloniler halinde görülmeye başlandı.

ABD’de iklim değişikliği aktivistleri Trump’a karşı sokağa iniyor

ABD'de uzun yıllardır iklim değişikliğinin durdurulması için acil adım atılması gerektiğini söyleyen çevre ve ekoloji örgütleri sokağa inmeye hazırlanıyor.

Levent Kurnaz: İklim değişikliğinin ve su krizinin derinleştiği dünyada iklim mültecileri

12-13 Kasım 2016 tarihlerinde Boğaziçi Üniversitesi’nde Su Hakkı Kampanyası tarafından gerçekleştirilen Uluslararası Su Mücadeleleri Konferansı'nın video kayıtlarını sizlerle paylaşıyoruz.