İznik Gölü’nde şok balık ölümleri

Kaynak: Mynet.com, 19 Haziran 2017. Bursa’nın İznik ilçesinde toplu balık ölümlerine bir yenisi daha eklendi. İç sulardaki balık yasağının kalkmasından sonra avlanmak için göle açılan balıkçıların ağları ölü balıklarla doldu. Uzun yıllardır İznik Gölü’nde balıkçılık yapan İsmail İldeniz, gölde daha önce de balık ölümlerinin yaşandığını işaret ederek, “Bu yılki kadar kaybı daha önce hiç yaşamadık” dedi.

Av yasağının bitmesinden sonra İznik Gölü’nde ava çıkan balıkçılar korkunç manzara ile karşılaştı. Balık miktarında çok büyük oranda düşüş yaşanan İznik Gölü’nde ağlarda toplanan balıkların yarısı ölü çıktı.

Böylesi hiç olmamıştı

Uzun yıllardır İznik Gölü’nde balıkçılık yapan İsmail İldeniz, gölde daha önce de balık ölümlerinin yaşandığını işaret ederek, “Bu yılki kadar kaybı daha önce hiç yaşamadık” dedi. Son zamanlardaki balık ölümlerinin dikkat çekici olduğunu ifade eden İldeniz “Bu balık ölümleri neden, sebebi ne? Hiç bilmiyoruz. Attığımız ağları toplamak 4 saat sürüyor. Ölü balıkları ayıkladığımız da 5 kilo balık, kerameti 10 lira. Masraf 500 lira. 6-7 kişiyiz, 60 liradan hesapla, mazot, yeme içme 500’ü geçiyor. Zarardayız” diye konuştu.

 

Benzer yazılar:

Şakran sokaklarını su bastı, İZSU tatilde!
İstanbul'daki barajlarda su durumu
Sapanca Gölü'nden su alan TÜPRAŞ davası ağır cezaya taşındı
Adalar'da gırgırla balık avı yasağı 31 Ağustos'ta sona eriyor
Edirne’de Mimar Sinan’a ait su yolu ve han bulundu
Aydın’da su zammı yargıya taşınıyor

Yorum yap