Kamboçya’da HES taştı, köyleri sel bastı

Kaynak: Evrensel, 5 Şubat 2018
Kamboçya’da aşırı yağışlara bağlı olarak bir hidroelektrik santralinin taşması sonucu meydana gelen sellerde birçok köy sular altında kaldı.

International Rivers’a göre, geçen Kasım ayında faaliyete geçtiğinden bu yana su düzeyinin kademeli olarak yükseldiği barajın taşması sunucunda, çevredeki köylerde ev ve tarlaların yanında balıkçılık alanları da etkilendi.

Çin’in Hydrolancang Uluslararası Enerji Şirketi ve Kamboçya Kraliyet Grubu arasındaki ortak bir girişim olan 400 megavat gücündeki hidroelektrik santralının barajı yaklaşık 75 metre yüksekliğinde ve beş kilometre uzunluğunda.

Bölge sakinlerinden Bong Kheun, Washington merkezli kuruluş Earth Rights International’a, yaşadığı köydeki su düzeyinin çok yüksek olduğunu ve eşyalarını toplamak için evini dahi bulamadığını söyledi.

Kheun, “Sular altında kalan evimi ve köyümü gördüğümde gözlerimde gözyaşı vardı. Köyümün su basmadan önceki halini düşündüğümde, o zamanlara geri dönmeyi çok istiyorum” dedi.

BAŞKAN BARAJI ELEŞTİRENLERE ‘RADİKAL’ DEDİ

Kamboçya Başbakanı Hun Sen, Kamboçya’nın giderek artan enerji talebini karşılayacak yatırımlar yapması gerektiğini söyleyerek, taşkın yaşanan barajı eleştirenleri “radikal” olarak nitelendirdi.

International Rivers, çoğunlukla bölgenin yerli ve etnik azınlık grupları olmak üzere, 5 bin kişinin bu proje yüzünden yerinden olduğunu tahmin ediyor.

Stung Treng eyalet sözcüsü, sellerin beklendiğini ve köylülerin yeniden yerleşim ve tazminat konusunda yetkililere ulaşabileceğini söyledi. (DHA)

Benzer yazılar:

'Kuraklık nedeniyle gıdaya daha fazla harcadık'
Muğla'da sulama kanalındaki su kaplumbağası ölümleri
Irak'ta susuzluk kolera salgınına neden oluyor!
Mahallelinin su isyanı
Bolu'da su zammına karşı imza kampanyası başlatıldı
"Asrın Projesi'nin binde bir maliyetine kendi suyumuzu kazanabiliriz&q...

Yorum yap