Ana Sayfa Etiketler Sel taşkınlar

Etiket: sel taşkınlar

Dünyada ve Türkiye’de aşırı yağışlar, seller

Bu haftaki Su Müştereği programında küresel ısınmanın sonucu olarak giderek artan sıklıkta ve şiddette karşımıza çıkan kuraklık ve sel felaketleri ile bunların neden olduğu ekonomik ve toplumsal sonuçları konuştuk.

Bulgaristan Baraj Kapaklarını Açtı, Edirne Alarm Durumuna Geçti

Bulgaristan'ın baraj kapaklarını açması sonucu Meriç ve Tunca nehirleri taşkın alarmı vermeye başladı. Son günlerdeki aşırı yağışlar nedeniyle Bulgaristan, Türkiye tarafına bilgi verdikten sonra barajdan su vermeye başladı. Bunun sonucunda Meriç ve Tunca nehirlerinde kademeli olarak su seviyesi artmaya başladı.

Su Hakkı’nda Avlan Gölü’nün kurtarılması için yapılan çalışmaları ele aldık

Akgün İlhan ve Nuran Yüce'nin hazırlayıp sunduğu Su Hakkı'nda bu hafta, konuğumuz Yrd. Doç. Dr. Erol Kesici ile Avlan Gölü'nün 1970'lerde kurutulması sürecini ve otuz yıl sonra tekrar hayat bulması için yapılan çalışmaları ele aldık.

Su Hakkı’nda İstanbul’daki seli ve iklim değişikliğini ele aldık

Su Hakkı'nda bu hafta Akgün İlhan ve Nuran Yüce, İstanbul'da yaşanan seli, son haftalarda etkili olan yağışları, iklim değişikliğini ve çarpık kentleşmeyi ele aldı. Programı aşağıdaki bağlantıdan dinleyebilirsiniz.

Selden sonra Bosna’da kuraklık tehlikesi

Bosna Hersek Sivil Savunma biriminin daveti ile ülkeye giden GEA Koordinatörü Umut Dinçşahin gördükleri durumu şöyle özetledi: "Asıl felaket şimdi başlıyor."

Balkanlar’da sel bilançosu

Bosna Hersek ve Sırbistan'da aşırı yağışlar nedeniyle nehirlerin taşması sonucu meydana gelen seller nedeniyle, elektrik ve içme suyu sıkıntısı da yaşanmaya başlandı. Bosna'da can kaybının yaşanmadığı sellerde Sırbistan'da 3 kişi hayatını kaybetti, onlarca kişi yaralandı.

Su Hakkı’nda İmroz’da yaşanan sel felaketini ele aldık

Su Hakkı'nda bu hafta, İmroz'da (Gökçeada) yaşanan sel felaketinin tarihsel ve kentsel arka planını, iklim değişikliği bağlantısıyla ele aldık.

Gıda savaşları yolda

Dünya kıtlık alarmı veriyor. IPCC'nin raporuna göre iklim değişikliği nedeniyle 20 yılda gıda fiyatları yüzde 80 artacak. Dünya Bankası Başkanı Kim, "Tek çözüm alternatif enerjiye yönelmek" dedi.

Denizler yükselirken ölen karaya tutunmak

İklim değişiliği nedeniyle ada ülkelerini ve alçak rakımlı yöreleri karanlık bir gelecek bekliyor.

Ülkeyi bırak dünya elden gidiyor

Türkiye’de denizlerin bir metre yükselmesi hâlinde üç milyondan fazla insan bundan etkilenecek, bu su taşkınlarının maliyeti 12 milyar doları bulacak.